Głównym naszym zakupem będzie kupno zbiornika, a rybki akwariowe gatunki w dalszej kolejności, rozmiarami jak najpokaźniejsze na jakie będziemy mogli sobie pozwolić. Im większe akwarium tym odpowiedniej zapewnić w nim stałe parametry wody co zagwarantuje nam stabilność biologiczną akwarium.

Następnym krokiem będzie zakup albo własnoręczne utworzenie pokrywy na baniak, na której będziemy mogli zamocować oświetlenie wymagane do wzrostu roślin a również zwierząt hodowanych w akwarium. Przy wyborze jarzeniówek najlepiej kierować się wzorem 0,5W/L wody w akwarium. Jeśli mamy zamiar hodować akwariowe rybki w 200l akwarium potrzebujemy 50W światła. Tyle światła potrzebne jest dla każdych wymagających roślin.

Trzecim kluczowym zakupem jest filtr do akwarium, żeby rybki akwariowe zdołały zdrowo żyć. Są dwa rodzaje filtrów: wewnętrzne - zamocowane wewnątrz zbiornika, i zewnętrzne, możemy bez trudności się zorientować pracują poza zbiornika. Te drugie możemy dzielić na: kubełkowe i kaskadowe. Filtry kaskadowe są przymocowane na jednej ze ścianek zbiornika, tymczasem kubełkowe działają na przykład w szafie.

Trzecim urządzeniem będzie grzałka do akwarium. Przy wyborze grzałki wskazane jest kierować się zaleceniem 1W/L wody. To znaczy do 200l zbiornika potrzebna będzie grzałka 200W.

Następny punkt kupno żwiru, albo przyniesienie żwiru z nad brzegu rzeki. Żwirek przed wsypaniem do zbiornika przemywamy wiele razy, do chwili aż woda, w owej żwir przemywamy będzie klarowna. Kamyczki z nad rzeki musimy go jeszcze wygotować. Potrzebny nam będzie żwirek o przekroju od 2 do 5mm. Do zbiornika najlepiej nadaje się żwirek kwarcowy i bazaltowy. Jako że są one obojętnie chemicznie dla wody, oznacza to że nie zmieniają jej parametrów.

Gdy użyjemy gotowego żwiru to wsypujemy do zbiornika, bez uprzedniego opłukania i niczym nie przykrywamy go. Za to biogrunt jest raptem substratem. Umieszczamy na dno zbiornika nawierzchnię coś koło 2 centymetrów, następnie pokrywamy go moskitierą i zasypujemy powłoką żwiru o grubości 4 centymetrów. Jako substrat może również pełnić role ziemia ogrodowa. Grunt to by była ona wolna od nawozów. Ziemia jest jak mówią nie drogim rozwiązaniem z tych wszystkich. Czynimy z ziemią tak jak w sytuacji biogruntu. Da się też używać strategię kulki gliniane plus żwirek. Wtedy sypiemy kulki na dnie i zakrywamy żwirem. Tak przyszykowane podłoże będzie niesłychanie żyzne.

Jak kupiliśmy już wszystkie elementy możemy wziąć się za aranżowanie zbiornika. Sypiemy na dno kamyki o warstwie sześciu centymetrów z na czele i 8 centymetrów z tyłu. Zapewni nam to, że resztki pokarmu leżące z tyłu spłyną niżej dzięki czemu będziemy mieli do zanieczyszczeń prosty dostęp, żeby odmulić dno. Po ułożeniu żwiru mocujemy każde potrzebne urządzenia i rozpoczynamy zalewanie wodą. Zbiornik zalewamy do pół akwarium, po czym wsadzamy w dno kupione wcześniej roślinki.

Kiedy wszelkie roślinki zostały już posadzone możemy kontynuować zalewanie zbiornika, jednak jeszcze troszeczkę zanim dodamy rybki akwariowe. Na całkowicie zapełnione akwarium nakładamy pokrywę i włączamy światło. Wydawać by się mogło, że moglibyśmy już wrzucić http://ryby-akwariowe.blogspot.com/. Nie wolno tego zrobić. Baniak musi dojrzeć i bakterie nitryfikacyjne powinny zadomowić się w filtrze. Proces dojrzewanie trwa z reguły około 3 tygodni. 


Kiedy wszelkie parametry wody są unormowane, rybki akwariowe możemy dodawać do zbiornika. Róbmy to delikatnie. Nasamprzód odmiany najłatwiejsze w utrzymaniu. Następnie można zakupić inne rybki akwariowe. Przywiezione rybki akwariowe powinno się umieścić razem z woreczkiem w którym przebywają do zbiornika w zamiarze ustabilizowania temperatury. Co 10 minut należy dolewać nieco wody z akwarium do torebki foliowej w celu zrównoważenia się parametrów. Po 35 minutach wolno dodać rybki akwariowe do zbiornika czuwając aby woda, w której były przytransportowane nie dodać do akwarium.